Google

April 14, 2008

Fast Arithmetic Tips


Fast Arithmetic Tips


Getting the result fast





  1. Multiplication by 5

    It's often more convenient instead of multiplying by 5 to multiply first by 10 and then divide by 2.
    For example,
     137·5 = 1370/2 = 685.




  2. Division by 5

    Similarly, it's often more convenient instead to multiply first by 2 and then divide by 10.
    For example,
     1375/5 = 2750/10 = 275.



  3. Division/multiplication by 4

    Replace either with a repeated operation by 2.
    For example,
     
    124/4 = 62/2 = 31. Also,

    124·4 = 248·2 = 496.




  4. Division/multiplication by 25

    Use operations with 4 instead.
    For example,
     37·25 = 3700/4 = 1850/2 = 925.



  5. Division/multiplication by 8

    Replace either with a repeated operation by 2.
    For example,
     124·8 = 248·4 = 496·2 = 992.



  6. Division/multiplication by 125

    Use operations with 8 instead.
    For example,
     37·125 = 37000/8 = 18500/4 = 9250/2 = 4625.



  7. Squaring two digit numbers.


    1. You should memorize the first 25 squares:
       







      123456789 1011121314
      1491625364964 81100121144169196








      1516171819202122 232425
      225256289324361400441 484529576625



    2. Squares of numbers from 26 through 50.

      Let A be such a number. Subtract 25 from A to get x. Subtract x from 25 to get, say, a. Then
      A2 = a2 + 100x. For example, if A = 26, then x = 1 and 1375/5 = 2750/10 = 275. Hence
       262 = 242 + 100 = 676.
      Similarly, if A = 37, then x = 37 - 25 = 12, and a = 25 - 12 = 13. Therefore,
       372 = 132 + 100·12 = 1200 + 169 = 1369.


      Why does this work?
       





      (25 + x)2 - (25 - x)2= [(25 + x) + (25 - x)]·[(25 + x) - (25 - x)]
       = 50·2x
       = 100x.




    3. Squares of numbers from 51 through 99.

      The idea is the same as above.
       




      (50 + x)2 - (50 - x)2= 100·2x
       = 200x.



      For example,
       32 = 372 + 200·13 = 1369 + 2600 = 3969.



    4. Squares of numbers from 51 through 99, second approach (this one was communicated to me by my late father Moisey Bogomolny).

      We are looking to compute A2, where A = 50 + a. Instead compute 100·(25 + a) and add a2. Example: 572. a = 57 - 50 = 7. 25 + 7 = 32. Append 49 = 72. Answer: 572 = 3249.
    5. Squares can be computed sequentially: (a + 1)2 = a2 + a + (a + 1). For example,
       





      1112= 1102 + 110 + 111
       = 12100 + 221
       = 12321.



    6. In general, a2 = (a + b)(a - b) + b2. Let a be 57 and, again, we wish to compute 572. Let b = 3. Then
       572 = (57 + 3)(57 - 3) + 32,


      or
       





      572= 60·54 + 9
       = 3240 + 9
       = 3249.






  8. Squares of numbers that end with 5.

    Let A = 10a + 5. Then
     A2 = (10a + 5)2 = 100a2 + 2·10a·5 + 25 = 100a(a + 1) + 25.


    For example, compute 1152, where a = 11. First compute 11·(11 + 1) = 11·12 = 132 (since 3 = 1 + 2). Next, append 25 to the right of 132 to get 13225!
    Another example: to compute 2452 let a = 24. Then
     24·(24 + 1) = 242 + 24 = 576 + 24 = 600.


    Therefore 2452=60025. Here is another way to compute 24·25:
     24·25 = 2400/4 = 1200/2 = 600.


    The rule naturally applies to 2-digit numbers as well. 752 = 5625 (since 7·8 = 56).
  9. Product of 10a+b and 10a+c where b+c = 10.

    Similar to the squaring of numbers that end with 5:
     (10a + b)(10a + c) = 100a2 + 10a·(b + c) + bc = 100a(a + 1) + bc.


    For example, compute 113×117, where a = 11, b = 3, and c = 7. First compute 11·(11 + 1) = 11·12 = 132 (since 3 = 1 + 2). Next, append 21 (= 3×7) to the right of 132 to get 13221! Another example: compute 242×248, with a = 24, b = 2, and c = 8. Then
     24·(24 + 1) = 242 + 24 = 576 + 24 = 600.


    Therefore 242×2422=60016.
  10. Product of two one-digit numbers greater than 5.

    This is a rule that helps remember a big part of the multiplication table. Assume you forgot the product 7·9. Do this. First find the excess of each of the multiples over 5: it's 2 for 7 (7 - 5 = 2) and 4 for 9 (9 - 5 = 4). Add them up to get 6 = 2 + 4. Now find the complements of these two numbers to 5: it's 3 for 2 (5 - 2 = 3) and 1 for 4 (5 - 4 = 1). Remember their product 3 = 3·1. Lastly, combine thus obtained two numbers (6 and 3) as 63 = 6·10 + 3.


    The explanation comes from the following formula:
     
    (5 + a)(5 + b) = 10(a + b) + (5 - a)(5 - b)


    In our example, a = 2 and b = 4.
  11. Product of two 2-digit numbers.


    1. If the numbers are not too far apart, and their difference is even, one might use the well known formula
       (a + n)(a - n) = a2 - n2.


      a here is the average of the two numbers.
      For example,
       28·24 = 262 - 22 = 676 - 4 = 672


      since 26 = (24 + 28)/2. Also,
       19·31 = 252 - 62 = 625 - 36 = 589


      since 25 = (19 + 31)/2.
    2. If the difference is odd use either n(m + 1) = nm + n or n(m - 1) = nm - n.
      For example,
       
      7·34 = 37·35 - 37 = 362 - 12 - 37 = 1296 - 1 - 37 = 1258.



      On the other hand,
       
      37·34 = 37·33 + 37 = 352 - 22 + 37 = 1225 - 4 + 37 = 1258.



    3. Babilonian method: ab = [(a + b)2 - (a - b)2]/4. For example,
       33×32 = [652 - 12]/4 = (4225 - 1)/4 = 4224/4 = 1056.






  12. Product of numbers that only differ in units.

    If the numbers only differ in units and the sum of the units is 10, like with 53 and 57 or 122 and 128, then think of them as, say 10a + b and 10a + c, where b + c = 10. The product (10a + b)(10a + c) is given by
     (10a + b)(10a + c) = 100a2 + 10a(b + c) + bc = 100a(a + 1) + bc.


    Thus to compute 53 times 57 (a = 5, b = 3, c = 7), multiply 5×(5 + 1) to get 30. Append to the result (30) the product of the units (3·7 = 21) to obtain 3021. Similarly,
     
    122·128  =  12·13·100 + 2·8 = 15616.



  13. Product of numbers close to 100.


    Say, you have to multiply 94 and 98. Take their differences to 100: 100 - 94 = 6 and 100 - 98 = 2. Note that 94 - 2 = 98 - 6 so that for the next step it is not important which one you use, but you'll need the result: 92. These will be the first two digits of the product. The last two are just 2×6 = 12. Therefore, 94×98 = 9212.The same trick works with numbers above 100: 93×102 = 9486. First find the differences: 100 - 93 = 7 and 100 - 102 = -2. Then subtract one of the differences from the other number, e.g. 93 - (-2) = 95. This intends to show the first two digits of the product, i.e., the number 9500. Add to this the product of 7 and -2, or -14: 9500 - 14 = 9486.This works because
     





    (100 - a)(100 - b)= (100 - a)·100 - (100 - a)·b
     = (100 - a)·100 - 100b + ab
     = (100 - a - b)·100 + ab.




  14. Multiplying by 11.

    To multiply a 2-digit number by 11, take the sum of its digits. If it's a single digit number, just write it between the two digits. If the sum is 10 or more, do not forget to carry 1 over.
    For example, 34·11 = 374 since 3 + 4 = 7. 47·11 = 517 since 4 + 7 = 11.
  15. Faster subtraction.

    Subtraction is often faster in two steps instead of one.
    For example,
     427 - 38 = (427 - 27) - (38 - 27) = 400 - 11 = 389.



    A generic advice might be given as "First remove what's easy, next whatever remains". Another example:
     1049 - 187 = 1000 - (187 - 49) = 900 - 38 = 862.



  16. Faster addition.

    Addition is often faster in two steps instead of one.
    For example,
     487 + 38 = (487 + 13) + (38 - 13) = 500 + 25 = 525.


    A generic advice might be given as "First add what's easy, next whatever remains". Another example:
     1049 + 187 = 1100 + (187 - 51) = 1200 + 36 = 1236.



  17. Faster addition, #2.

    It's often faster to add a digit at a time starting with higher digits. For example,
     





    583 + 645= 583 + 600 + 40 + 5
     = 1183 + 40 + 5
     = 1223 + 5
     = 1228.






  18. Multipliply, then subtract.

    When multiplying by 9, multiply by 10 instead, and then subtract the other number. For example,



     23·9 = 230 - 23 = 207.


    The same applies to other numbers near those for which multiplication is simplified:












     23·51= 23·50 + 23
    = 2300/2 + 23
    = 1150 + 23
    = 1173.
     87·48= 87·50 - 87·2
    = 8700/2 - 160 - 14
    = 4350 - 160 - 14
    = 4190 - 14
    = 4176.


No comments: